بیمه ایرانیان - بیمه سردفتران ودفتریاران (قسمت اول)

چندی است می خواستم در خصوص بیمه سردفتران ودفتریاران و نقش کانون و قرارداد های این مرکز تصمیم گیری با شرکتهای بیمه ای و مطالبه همکاران در این خصوص بنویسم اما هر بار مساله ای و مشکلی باعث می شد نتوانم به این موضوع بطور کامل متمرکز شوم  تا اینکه همکاری از همکاران دلسوز پیشنهاد طرح موضوع و بررسی کلیه جوانب آنرا نمود با اینکه می بینم خصوصا این روزها فرصتم کمتر از گذشته است ولی دارم سعی میکنم فرصت را مغتنم شمارم و از لحظه  لحظه های این روزهایم استفاده کنم و  مطالبی رو جمع آوری و به مرور پست مربوط به بیمه را تکمیل نمایم ، امیدوارم با صبر و حوصله و ارشادات و راهنمائی های همکاران پرتلاشم به این مهم دست یابیم .

بیمه وتاریخچه آن در جهان و ایران

گویند بیمه به مفهوم واقعی آن در سده چهاردهم میلادی بوجود آمد زیرا سابقا کلیسا بدلایل مذهبی  خصوصا ربا (بصورت وامهای دریائی)  مخالف بود تا اینکه تجار وبازرگانان وام دهنده وقت صبغه آنرا عوض و  و وام گیرنده بجای بهره ، جایزه می پرداخت که به اندازه نرخ بهره بود و چون در ظاهر با قوانین کلیسا مغایرتی نداشت لذا کلیسا نمی توانست در مقام مخالفت بر آید .

اولین بیمه ها برای تجارت دریائی بود و سال 1552 میلادی در شهر فلورانس کانونی از بیمه­گران با سازمانی مجهز تشکیل شد که اعضای کانون، حقوقدانانی از بین خود برای تعیین شرایط عمومی بیمه­نامه­ها و تدوین تعرفه­ها و انتخاب نمایندگان کردند.

در سال 1310خورشیدی،‌ فعالیت جدی در زمینه بیمه در ایران با تصویب قانون و نظامنامه ثبت شرکتها آغاز شد و متعاقب آن بسیاری از شرکتهای بیمه خارجی به تاسیس شعبه و یا نمایندگی در ایران پرداختند. و اولین نهادبیمه ایرانی را دولت تاسیس کرد و آن هم  شرکت سهامی بیمه ایران بود که در سال 1314 تاسیس و شروع به فعالیت نمود.

نخستین شرکت بیمه ایرانی، به نام بیمه شرق، در سال 1329 خورشیدی تاسیس و تا سال 1343، به تدریج هفت شرکت خصوصی دیگر به نامهای  آریا ،پارس ،ملی،آسیا، البرز، امید و ساختمان و کار شکل گرفتند.در سال 1350 خورشیدی به منظور نظارت بیشتر دولت بر صنعت بیمه و تدوین اصول و ضوابط استاندارد، بیمه مرکزی ایران تاسیس شد که بر اساس قوانین مستقیما فعالیت بیمه­ای نمی­کند.در حال حاضر چهار شرکت بیمه دولتی ایران، آسیا ، البرز، دانا، و دوازده شرکت بیمه خصوصی سامان،معلم،پارسیان،کارآفرین،سینا،توسعه،رازی،دی،نوین،ملت،پاسارگاد و میهن در کنار چهار شرکت بیمه مناطق آزاد به نامهای اتکایی امین، حافظ ،امید و ایران معین در کشور به ارائه پوششهای بیمه اشتغال دارند.

 

 

 

/ 1 نظر / 125 بازدید
امینی

عرض سلام و ادب . امید است این نوشته که جامعیت آن از ابتدا آشکار است را ا تا به انتها منتشر کنید و مشکلات و نارسائی ها ـ و حتی اهانت ها ـ را بی رو دروایستی بیان دارید . ـ منظور اهانت هایی است که در این رابطه به حیثیت و مکانت همکاران وارد می شود ـ امید است همکاران نیز مراجعه و ضمن اعلام نظر در مورد نوشته ، مشاهدات و تجارب خود در این باره را بیان کنند . امید است در این یک مسئله که دیگر ربطی به کذا و کذا ندارد متفق و محکم عمل شود . سپاس از شما .